top of page

Mi az a Korai nyugdíj, FIRE mozgalom? Milyen altípusai léteznek?

Dolgozzanak helyettem a részvények című könyvem részletét olvashatod most:


FIRE korai nyugdíjmozdalom magyarországon
Dolgozzanak helyettem a részvények, részvénypiaci befektetők könyve a kezdő szinttől


Most beszéljünk arról az eshetőségről, hogy mi van, ha korábban szeretnél elvonulni és nyugdíjba menni, hiszen a könyv elején már olvashattál erről néhány szóban, de vegyük át részletesen ezt a fogalmat. Ez az úgynevezett korai nyugdíj mozgalmi trend (FIRE, azaz Financial Independence Retirement Early), ami már Magyarországon is kezd teret hódítani. Amerikában már sok ember gyúr rá, még ha nem is azért, mert ismerik a fogalmat, csupán befektetnek saját maguktól, hogy ne kelljen örökké melózniuk. Kezd az emberek gondolkodása olyan formában megváltozni, hogy nem az a fontos, hogy legyen egy nagy német kocsid és egy luxus életed, amit fenntartasz, hanem inkább olyan életed legyen, amiben a szabadidőd van túlsúlyban. Vagy mégsem? Nézzük meg a FIRE mozgalom fajtáit.


  1. Lean FIRE: Az a személy tartozik ide, aki számolja a filléreket, nagyon alacsonyan tartja az életszínvonalát, és ezen az alacsony életszínvonalon is tervez élni. Ezt az alacsony kiadások végett viszonylag könnyebb elérni.

  2. Fat FIRE: Olyan egyének, akik szeretnének jól és luxuskörülmények között élni a megszerzett tőkejövedelemből, illetve azok az emberek, akik hozzá vannak szokva ehhez az életszínvonalhoz, és eszük ágában sincs erről lemondani. Ők meg is tehetik ezt. Ezt az életmódot sokkal nehezebb elérni, mert nagy tőkét igényel.

  3. Traditional FIRE: Ez egy átlagos költekezési szokásokkal rendelkező személy, amit könnyebb elérni, mint a Fat Fire mozgalmat, viszont nem is vesz ki annyi pénzt a költségei finanszírozására, és kisebb tőke is elég hozzá. Valahol az előző két verzió között helyezkedik el.

  4. Barista FIRE: Egy olyan illető, aki akár egy vállalkozást visz, és abból is van aktív bevétele, valamint van mellette passzív bevétele is, és így tervez élni. Ezt viszonylag könnyebb elérni az aktív bevétel megléte miatt.


Sokan, a FIRE utat, vagyis azt a célt, hogy korán nyugdíjba menjenek, olyan 40-50 éves korukra tűzik ki. Nyilván az egy más dolog, hogy milyen szinten szeretnének élni, illetve az is teljesen más, hogy mennyi tőkére van szükség ehhez egyénenként!


Ha mondjuk van egy jól ismert összeg, miszerint éves szinten 6 millió forint kell ahhoz, hogy megélj, akkor már van egy kiindulópontod, hogy hogyan számolj, és egyből látod azt is, hogy egy év teljes munkakihagyáshoz kell lennie ennyi tőkédnek. Ha van mondjuk 12 milliós megtakarításod, lehet, hogy elgondolkozol azon, hogy két évig nem dolgozol. Ilyenkor mérlegeled azt is, hogy vajon abban a két évben elegendő lesz-e neked ez a pénz az életszínvonalad fenntartásához, ha egy nagyobb infláció várható.


Aztán átgondolod, hogy ha elköltözöl mondjuk Albániába, akkor havi feleennyi pénzből meg tudnál-e élni, tehát négy évig nem kellene dolgoznod. Ugye beindult a fantáziád neked is? Vagy akár vállalnál egy részmunkaidős állást, és a pénzedből tudnál mondjuk hat évig élni Albániában viszonylag kevesebb munkával.


Oké, de hogyan tovább, vissza megint a főállásba ennyi szabadságból? Pontosan az a FIRE mozgalom lényege, hogy legyen egy aktív tőkegyűjtési időszakod (FIRE út), amiben sok a munka és a befektetés, hogy utána ne kelljen visszamenned dolgozni (FIRE nyugdíj)!


De miért is tartom én értékesnek a FIRE mozgalmat?


Az ember az aktív éveiben, amikor még könnyen él, mozog és egészséges, van ideje élvezni az életet. Van ideje lelassulni, gyereket nevelni, főzni, utazni, kertészkedni és nézni azt, hogy hogyan nő a fűszál ahelyett, hogy egy multinak kelljen minden egyes nap eladnia a lelkét hétfőtől péntekig hatvanöt éves koráig. 

Gondolj bele, milyen lenne az életed munkahely nélkül: ha olyan hangulatban kelsz fel reggel, hogy ma nem szeretnél semmit csinálni és esik az eső, akkor bekuckózol az ágyba egy könyvvel. Ha pedig olyan kedélyállapotban vagy, akkor kávézol egy szép napsütötte délelőttön egy kávézó teraszán ahelyett, hogy egy gyárban legyél bezárva, amíg lemegy a nap. Vagy elmész világot látni egy hátizsákkal! Miért ne? Azt hiszem, érthető a példa, és mindenki el tudja képzelni a különbséget a jelenlegi és az álomélete között! Illetve nekem sokszor az sem egy utolsó érv, hogy más ember ne mondja meg nekem, hogy mit csináljak. Hidd el, hozzá lehet szokni ehhez a nyugodt élethez!


De mondok egy másik példát is, hiszen nem mindenki egy nagy cégnél alkalmazott:


sokan dolgoznak masszőrként is. Nekik, minél idősebbek, annál jobban fájnak az ízületeik és nehezebb dolgozniuk. Tönkreteszik magukat fizikálisan, mert nem tudnak előrébb jutni a megkeresett tőkéjükből, nem rendszerekben gondolkoznak, hanem csak a saját fizikai teljesítőképességük határaiban.

A helyzet az, hogy a hosszú táv mindenkinek mást jelent a gyakorlatban. Valaki öt évet is rengeteg időnek él meg a pénze nélkülözése, nem felhasználása nélkül, de van olyan is, aki tud évtizedekben is gondolkozni. Nagyon jó példa erre a saját életemből: a két ország bonyolult ügymenetei miatt (Ausztria-Magyarország) egy évig nem kaptam családi pótlékot. Én tudok nélküle élni szerencsére, de egy olyan személy, akinek ez lenne az egyetlen bevétele...nos, nem irigylem.


A különbség az ember életkorában is megbújik, hiszen a jelenlegi biológiai határainkat figyelembe véve, ha azt mondom egy hatvanéves embernek, hogy negyven év múlva érdemes kivenni a pénzét, valószínűleg azt hiszi, hogy megbolondultam. Míg ha egy húszas éveiben járó fiatallal beszélek, és azt mondom neki, hogy ha időben elkezd befektetni és menedzselni a vagyonát, akkor 25 év múlva nyugdíjba mehet. Számára ez teljesen elfogadható és pozitív kimenetelű dolog, hiszen amúgy nem tudna nyugdíjba menni a 40-50-es éveiben a jelenlegi nyugdíjkorhatár mellett.


Ehhez először fel kell mérni azt, hogy havonta mekkora összegre van szükséged a megélhetéshez. Itt jön a képbe a bevételeid és a kiadásaid követése. Ezen kívül meg kell határozni a FIRE szintedet. Azaz, akarsz-e hosszú távon dolgozni akár részmunkaidőben, vagy milyen szintű passzív bevételre szeretnél szert tenni? Természetesen minél nagyobbak ezek a számok és az igények, annál nagyobb tőkét kell félretenned, és minél gyorsabban szeretnél oda eljutni havi szinten, annál nagyobb tőkét kell befektetned.





Feladat: Válaszolj a következő kérdésekre!

Akarsz dolgozni a FIRE elérése után?________________________________

Melyik FIRE volt a legszimpatikusabb a négy típus közül?________________

Naná, hogy nem mindenki jut el részvényekből a FIRE korai nyugdíjba! Azt azért szeretném jelezni, hogy sokan inkább ingatlanbefektetésekkel érik ezt el hazánkban is, de később fogok beszélni az ingatlan-hozzáférhetetlenség jelenségéről, hiszen ez a téma keményebb dió, főként kezdőtőke nélkül, fiatalon!



Érdekel a könyv? Itt tudod megrendelni:



Olvass bele az első fejezetbe ingyen:


A részvénybefektetés és. a korai nyugdíj titkai befektetésekből
Részvénypiac: Győztes Stratégiák





Ha jobb pénzügyi helyzetbe szeretnél kerülni és anyagi biztonságban élni, megismerni olyan befektetéseket, mint a részvények, ETF-ek, ingatlanok, kriptovaluták, corwdfounding, és egyéb alternatív befektetések és pénzkereseti lehetőségek, ha szeretnél korai nyugdíjas lenni a FIRE mozgalom keretein belül és vagyont építeni, akkor szeretettel várlak a Pénzügyi oktatókubomba, ahol rengeteg videós tananyag vár rád:




Jobban akarsz a befektetésekhez érteni? Akkor ezek a befektetési és pénzügyi könyvek a neked valók! Rendeld meg őket még ma és kezdj el gazdagodni!





Új vagy a pénz világában én nem tudod hol kezdd el, én igen! A Takarékos Milliomos Képző című pénzügyi könyv a tökéletes választás elkezdeni a megtakarítási és befektetési utadat!



Át akarod látni a pénzügyeid? Itt vannak a pénzügyi tervezőim és exceleim, amire minden befektetőnek szüksége van a gazdagság újtán:




Vannak ingyenesen letölthető anyagaim is, válassz egyet a kedvedre ezek közül az ingyenes személyes pénzügyi anyagok közül!







Velem szeretnél tanulni és befektetővé válni, beszéljünk!







Comments


bottom of page