top of page

A végső túlélési útmutató kisgyerekes anyukáknak: Őszinte vallomás és 10 életmentő tipp a két év alatti gyerekek neveléséhez



Kedves, harcos anyatársam! Ha ezt a blogot az anyaságról éppen a fürdőszobában bujkálva a korábbi koktélozásaidra és szabad életedre gondolva vagy egy szoptatás közben olvasod ahelyett, hogy mások tökéletes insta sztoriját nézed, tudom mit érzel. Két két év alatti kisfiú anyukájaként megjártam én is bizony a lövészárkokat az elmúlt hónapokban, és most megosztom veletek a kendőzetlen igazságot arról, hogyan lehet túlélni ezt a gyönyörű káoszt úgy, hogy közben megőrizzük a józan eszünket. Szóval ne csak a pénzügyi, hanem az emberi oldalról is közelítsük meg ezt a nehéz időszakot.



Az anyaság nyers valósága: Amikor minden lehetetlennek tűnik


Legyünk őszinték – néha már az is olyan, mintha a Mount Everestet másznánk meg, hogy mindenkit felöltöztessünk, főleg télen. Patakokba folyik az emberen a víz a harcban, hogy lejussunk a levegőre. A végtelen pelenkacserék, a szinkronizált sírások (hogy tudnak mindig egyszerre sírni, mint az éhes malacok?), és annak próbálgatása között, hogy emlékezz, megmostad-e ma a fogad, az élet néha bizony kimerítő tud lenni gyerekekkel. De időközben, mint minden valamire való anyuka én is felfedeztem néhány stratégiát, ami tényleg működik, és nem azokról a Pinterest-tökéletes megoldásokról beszélek, amitől csak rosszabbul érzed magad és kimondom: szar anyának. Mert annak érzi magát az ember. Ez van.



Időtakarékos trükkök, amik tényleg működnek két gyerekkel


1. Ételelőkészítés mesterfokon: A reggeli fontos


A reggeli kapcsán az a helyzet, hogy ez a nap legkaotikusabb időszaka egy család életében, amikor mindenki éhes és nyűgös (beleértve téged is). Az én megoldásom? Heti szintű reggeli előkészítés, ami megváltoztatta a káoszt.


- Előre elkészített reggeli melegszendvicsek, tortillák, palacsintatészta (Valahogy tárolva, mint például alufóliába csomagolva, lefagyasztva, mikrózható edényben.)

- Overnight zabkása befőttesüvegekben (készíts 5-6-ot egyszerre) vagy lehet puding is, joghurt..akármi csak karnyújtásnyira legyen az éhség ellen.

- Előre porciózott smoothie zacskók a fagyasztóban, vagy akár levesek, felvágott zöldségek, lefagyasztott süti, palacsinta tészta üvegben a hűtőben.

- Főtt tojások (főzz meg egy tucatot mondjuk ha hazaértél a boltból) - én a salátát is azonnal konyhakészre csinálom ha hazahoztam és ha tudok azonnal megfőzöm a következő alap adagokat. 


Profi tipp: Tarts vészhelyzetekre müzliszeletet az éjjeliszekrényben. Néha a reggeli az ágyban történik szoptatás közben, és ez teljesen rendben van. Nem tökéletesek akarunk lenni, ne feledd, hanem BOLDOGOK!


2. A "Fogd és vidd" rendszer


Az életemet meguntam, amíg két gyereknek minden egyes reggel kivettem a ruhákat a szekrényből, aztán hallottam valami okosat - előre összeválogatni - és bevált!


Készíts heti ruha kosarat minden gyereknek, ami tartalmaz:

- 7 teljes öltözetet (zoknival együtt!)

- 14 pelenkát (higyj nekem ebben a számban)

- 2 tartalék öltözetet a "balesetekre" (mert tudjuk, hogy előfordulnak)

- Időjárásnak megfelelő kiegészítőket


Ez nagyjából egy három perces mutatvány és hidd el tényleg sokat ér a káosz közepén. Helyezd ezeket a kosarakat könnyen elérhető helyre, mondjuk a kiságy mellé. Többé nem kell fiókokban kotorászni hajnali 3-kor, míg a babád sír – később még hálás leszel ezért.


3. Bevásárlási stratégia: A heti egyszeri nagybevásárlás hatalma


Heti többszöri bolti kiruccanás két két év alatti gyerekkel gyakorlatilag nyilvános összeomlást jelent (vagy a tiédet, vagy az övékét), nyilván online is lehet rendelni, de az ember mindig elfelejt valamit. Íme a csatatervem, ugye mit említettem az étel előre készítés nagyon fontos dolog, és amint elfogy valami már ott a helye a listán. Nem holnap, hanem azonnal a telefonod jegyzeteiben:


- Tehát vezess folyamatos listát a telefonodon

- Rendelj online élelmiszert, ha lehet (akár azonnal a bevásárlólistához mehet az elfogyott termék)

- Vásárolj csúcsidőn kívül, ha muszáj bemenned. Mondjuk vasárnap este felé. Zárás előtt egy órával szoktam végigfutni egy gyerekkel a boltot. Így nem kapom magam azon, hogy fél napot ellődörögtem a boltban.

- Mindig, DE MINDIG vigyél extra pelenkát, innivalót és nasit és evés után indulj útnak, hogy ne költs feleslegesen mert éhes vagy.


4. A nagy ÉLET takarítás: Minimalizmus gyerekekkel (Igen, lehetséges!)


Ne feledd: kevesebb cucc = kevesebb rendetlenség = kevesebb stressz. 


Íme a négy dobozos módszerem:

- Megtart (amiket hetente használsz)

- Adomány (jó állapotú, de nem használt dolgok)

- Eladás (drága tárgyak, amik megérik a fáradságot)

- Kidobás (légy kíméletlen, komolyan)


Figyelem: Amit nem veszel fel, nem használsz semmi helye otthon, a 30. törölköző nem tesz boldoggá! Add el a neten egy nagy csomagban a felesleges ágyneműt és társait is, mert nem fogod használni. A rend a szekrényeken belül kezdődik és nem kívül! 


5. A konyha optimalizálása


A konyhád az élet központja gyerekkel - és ez rendben van, mert esztek, másnál is így van. De szervezd is meg úgy, hogy jó legyen:


- Gondold végig, hogy a poharak a legközelebb vannak-e a kávégéphez, hogyan lesz minél kevesebb tárgyad elöl és hol érdemes tárolni a fűszereket, tányérokat a legkisebb út bejárásához mikor cselekszel, főzöl, kell valami.

- Tartsd a baba felszerelést felnőtt magasságban (nincs felesleges hajolgatás!)

- Hozz létre nasi állomást gyors hozzáféréshez

- Tárold a gyakran használt dolgokat szemmagasságban

- Használj fiók rendezőket cumisüvegekhez és tartozékaikhoz is

- Kíméletlenül vágj ki mindent amit nem használsz


Én is átmentem ezen, kivettem mindent egy délelőtt a konyhából és végiggondoltam, hogy hol a mosogató, hol a kévégép, miért nincs elég felületem, miből van túl sok és miképp lehetne a legélhetőbb. Annyival nyugodtabb vagyok azóta, hogy hihetetlen! 


6. A mosási rendszer, ami megmentette az épelméjűségemet


Hagyd abba a napi mosó-masa mosást. 


Ehelyett:

- Válogasd szét a ruhákat színkódos kosarakba

- Moss meghatározott napokon, amikor kedved van az is jó meghatározott nap gyanánt. Ne ragaszkodj egy bizonyos naphoz görcsösen.

- Hajtogass közvetlenül a szárítóból a kosárba ha nincs szárító géped, vagy nagy kosarakba vágj bele mindent és egy másik nap mindent megcsinálsz majd.

- Soha ne vasald a babaruhákat (egyszerűen ne – az élet túl rövid)


7. Az "Egy szoba, egy nap" takarítási módszer, ahogy neked jól esik elven!


Itt egy példa, de persze tudom, hogy gyerek mellett vannak napi feladatok, mint a porszívózás, dolgok elpakolása satöbbi.:


Hétfő: Nappali

Kedd: Konyha

Szerda: Fürdőszoba (ez lehet a mosó napod is!)

Csütörtök: Hálószobák

Péntek: Padlók

Hétvége: Alapvető karbantartás


Az igazság az, hogy néha már az is győzelem, ha a konyhapultot tisztán tartod. Ünnepeld meg ezeket a kis győzelmeket az életben!


8. A papírtányér csodája


Igen, kimondom: Néha használj papírtányér, mikor eleged van mindenből és nincs kedved mosogatni. A környezettudatos énem összerezzen persze, de hidd el van az az idegállapot és te anyaként kell, hogy a boldogságot válaszd a mosogatás helyett:


- Válassz lebomló opciókat

- Használd stratégiailag (nem minden étkezéshez, de ha ma csak halrúd van krumplival, hát ahhoz bizony tökéletes megoldás.)

- Emlékezz: A túlélési üzemmód átmeneti állapot és majd esztek az aranyszélű tányérból évek múlva vasárap ebédet.


9. Az alvási - ébrenléti ablakok ismerete: A szülői lét Szent Grálja


A babák alvási mintáinak megértése kulcsfontosságú: Nekik még az idegrendszerük gyenge és van, hogy csak fél órát tudnak fent lenni, majd ez fokozatosan nő. Sokkal boldogabb a kicsi ha nem húzod túl az idegrendszerét. 

- Kövesd a természetes alvási időket

- Figyelj a fáradtság jeleire

- Tervezd a programokat az alvásidők köré

- Fogadd el, hogy néha minden terv kudarcba fullad


Nekem például a babám remekül elalszik a rugalmas kendőben és tudja, hogy ha azt felveszem, akkor alvás következik. Öt perc alatt csodákat tesz és nekem is van két szabad kezem.


10. Játékból is minimalizmus: Minőség mennyiség helyett


Csak ezeket tartsd meg:

- A gyermeked jelenlegi fejlődési szakasznak megfelelő tárgyakat, tehát ha nem akarsz még egy gyereket, és a gyereked már két éves, akkor semmi szükség a baba csörgőre, hanem a montessori mászókára, hogy elfáradjon. Csörögni meg tud egy üres műanyag üveggel is, ha akar.

- Kedvenceket, amikkel tényleg játszik, tehát ha van egy plüss játéka, akkor azt, és a többi nem kell. Igen, a gyerekeket túlstimulálod a túl sok tárggyal. Ha nem bírja maga után elrakodni két évesen a játékait, az azt jelenti, hogy túl sok minden van elől.

- Rotáld a játékokat hetente az érdeklődés fenntartásához. Én például az ágyneműtartóban tartom a többi játékot, és ha azt látom unja magát, akkor kinyitjuk, elpakolom a többit és előveheti, ami tetszik. Így nem járok bokáig játékokban.



Legyünk egy percig sebezhetőek... Néha minden tippet tökéletesen megvalósítasz majd a fenti két év alatti anya-túlélő listáról. Más napokon pedig száraz kifli sarkot eszel a totyogód tányérjáról és a mosás halom már-már önálló életre kel. Ez is teljesen rendben van. Ilyenkor érdemes inkább magadra figyelned, aludni egyet, rendelni valami kaját és bizony kimenni a szabadba vagy csinálni valamit, ami boldoggá tesz! Ezekre a napokra nincs ellenszer, jönnek, túl kell élni őket. 


Viszont jöjjön néhány pénzmegtakarítási tipp a tényleg értelmes anyukáknak, mivel a gyereknevelés amúgy is elég drága:


- Csatlakozz helyi "vedd ingyen" csoportokhoz

- Engem mondjuk nem visz rá a lélek, de sokan esküsznek a mosható pelenkára

- Fogadd el a használt ruhákat, rengeteget kaptunk mi is és adtunk tovább

- Vásárolj szezonális ruhákat szezonon kívül.

- Hozz létre bébiholmi csereberét más anyukákkal


A lényeg: Csodásan csinálod, anyuci! Ezek a tippek nem a tökéletességről szólnak – arról szólnak, hogy könnyebbé tegyük az életet, hogy több pillanatot élvezhess a kicsikkel. Néha a túlélés már maga a siker. Más napokon szuperhősnek érzed magad. Mindkettő tökéletesen rendben van. A szuperhős napokra nagy szeretettel ajánlom a 12 hetes év tervezőt, mert én ennek a segítségével vezettem be az életembe a legtöbb fenti tippet. 








Ne feledd soha, hogy ez a szakasz átmeneti. A gyerekeidnek nem az fog számítani, hogy összeillettek-e a zoknik, vagy hogy papírtányérról ettek-e. Arra fognak emlékezni, hogy szeretve, biztonságban és boldogan érezték magukat.



Kulcsszavak: anyaság, szülői tippek, időbeosztás gyerekekkel, szervezés babákkal, anyuka trükkök, túlélési útmutató anyáknak, két év alatti gyerekek, baba szervezés, ételelőkészítés gyerekekkel, minimalista szülőség

 
 
 

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comentarios


bottom of page