A pénzügyi szektor paradoxona: Hogyan profitál a bankvilág Trump piaci zűrzavarából?
- Szakonyi Krisztina
- 6 nappal ezelőtt
- 2 perc olvasás
A pénzügyi piacok gyakran kiszámíthatatlanok mint azt jól tudjuk, de a mostani turbulencia különleges helyzetet teremtett, ahol a káosznak nyertesei is vannak. A legfrissebb pénzügyi jelentések megmutatták, hogy míg egyes szektorok küzdenek, addig mások váratlan módon még virágoznak is! Na de akkor vágjunk is bele!
Európai bankok rekord bevételei a volatilis időkben
Az európai nagybankok idén tavasszal különleges teljesítményt nyújtottak. A vezető európai pénzintézetek első negyedéves kereskedési bevételei 13 milliárd eurót értek el, ami 2015 óta a legmagasabb érték. A Deutsche Bank, UBS, BNP Paribas és társaik kiemelkedő eredményeket könyvelhettek el a kötvény-, részvény- és devizapiacokon.
A jelenség mögött egyértelmű ok húzódik: a piacok volatilitása, amelyet jelentős részben a Trump-adminisztráció kiszámíthatatlan kereskedelempolitikája táplál. A gyakran változó vámintézkedések bizonytalanságot keltenek, ami több kereskedést és magasabb volument eredményez.
A banknak és a brókereknek ugye majdnhogynem tök mindegy, mondtam már több ÉletSulis videómban is....jogosan... hiszen a gazdasági bizonytalanság idején a kereskedelem általában fellendül, mivel az ügyfelek gyakrabban kereskednek, hogy alkalmazkodjanak a változó körülményekhez.
Az EY globális pénzügyi elemzése szerint ez a trend 2025-ben is folytatódhat.
Apropó ÉletSuli! Remélem tudod, hogy Május 10-ig tudsz a kedvezményes áron még csatlakozni, utána egy drasztikus emeléssel jövök, mert bizony +70 órányi oktatóanyagom van már fent a klubban.
Biontech: A Covid utáni kihívások és az átalakulás
Míg a bankok virágoznak, addig más szektorok nehezebb időszakot élnek. Ezt jól példázza a Biontech esete, amely korábban a Covid-vakcina révén szerzett hatalmas bevételeket, most azonban átmeneti időszakot él át.
A német biotechnológiai vállalat 415,8 millió eurós nettó veszteséget jelentett 2025 első negyedévében. A bevételek 183 millió euróra csökkentek, messze elmaradva a 2021-es 19 milliárd eurós csúcstól. A cég új pénzügyi vezetőt nevezett ki Ramón Zapata személyében, aki júliustól veszi át a pozíciót. De nézd meg a mai nap a részvény árát, bizony több az eladási nyomás, mint a vételi!
A Biontech most a rákgyógyászat felé fordítja figyelmét és hat gyógyszer klinikai tesztelésének az utolsó szakaszában jár. A StockTitan szerint "a vállalat továbbra is erős, 15,9 milliárd eurós készpénzállománnyal rendelkezik", ami lehetővé teszi a költséges kutatások folytatását. Ezért fontos ugye, hogy egy cég tőkeerős legyen, és az ÉletSuliban van arról is fent videó, hogyan tudod ezeket az adatokat kiolvasni!
Mi várható a jövőben?
A piaci szakértők szerint a volatilitás várhatóan folytatódik a kereskedelmi feszültségek miatt.
A Deutsche Bank vezetői optimisták, és a tavalyi évhez képest 17%-os növekedést értek el a fix kamatozású értékpapírok, devizák és nyersanyagok kereskedésében. A bank ezzel "megelőzte a Wall Street valamennyi nagyját a százalékos növekedés terén" a CNBC jelentése szerint.
A nagy kérdés, hogy ez a trend fenntartható-e hosszú távon, vagy csupán átmeneti jelenségről van szó. Mindenesetre az európai bankszektor haszonélvezője lett a jelenlegi gazdasági bizonytalanságnak, miközben más iparágak, mint a biotechnológia, igyekeznek alkalmazkodni a változó körülményekhez.
Ha pedig nem szeretnél lemaradni, akkor most csatlakozz az ÉletSulihoz!
Források: EY pénzügyi elemzések, CNBC, Reuters, StockTitan. A cikk saját elemzés, amely nyilvánosan elérhető információkon alapul.
Comments