A FIRE mozgalom - Financial Independence, Retire Early (Pénzügyi függetlenség, korai nyugdíj) - az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend világszerte, és Magyarországon is egyre több követője akad már. De mit is jelent pontosan a FIRE, és hogyan lehet elérni ezt a célt hazánkban, különös tekintettel a részvénybefektetésekre?
Ebben a cikkben részletesen körüljárjuk ezt a témát.
Mi az a FIRE mozgalom?
A FIRE mozgalom lényege, hogy az ember olyan stabil pénzügyi helyzetbe hozza magát, ahol a passzív jövedelmei fedezik az életviteléhez szükséges kiadásokat. Ez lehetővé teszi, hogy az illető szabadon dönthessen arról, hogyan tölti nem csupán a szabadidejét, hanem minden percét, úgy, hogy korán nyugdíjba vonul a hagyományos értelemben vett munkából, jóval a 65 éves nyugdíjkorhatár előtt akár!
A mozgalom követői általában két fő stratégiát alkalmaznak:
1. Magas megtakarítási ráta: A jövedelmük jelentős részét, akár 50-70%-át is félreteszik minden egyes hónapban, azaz alacsonyra szorítják a havi kiadásaikat, kerülik az impulzív vásárlásokat és egyéb felesleges pénzpazarló szokásokat.
2. Befektetés: A megtakarításaikat olyan eszközökbe fektetik, amelyek hosszú távon magas hozamot biztosítanak számukra, mindazt kiszámíthatóan és stabilan. Magyarán a félretett jövedelmüket nem a bankszámlájukon pihentetik, hanem aktívan dolgoztatják!
A FIRE Magyarországon: Elérhető?
Bár a FIRE koncepció az Egyesült Államokból indult el eredetileg, egyre több magyar is érdeklődik iránta, hiszen kinek ne lenne fontos a szabad élet? Hazánkban azonban néhány sajátosságot érdemes figyelembe venni a FIRE utad megtervezésénél:
1. Alacsonyabb átlagfizetések: Ez megnehezítheti a magas megtakarítási ráta elérését. Ha van egy minimálbéres bevételed, nyilván nagyon kevés pénzt tudsz félretenni és sajnos nem a kevés megtakarításból lehet elérni a FIRE út végére! Érdemes minél magasabban fizető állást keresni a FIRE gyűjtési időszakban, hogy könnyebben gyűljön a tőke!
2. Eltérő adózási környezet: A magyar adórendszer sajátosságai befolyásolhatják a befektetési stratégiákat. Ilyen például, ami váratlanul ért mindenkit a felrúgott adózási rendszer Amerika és Magyarország között 2024-ben. (Erről részletesebben olvashatsz a könyvemben vagy az ÉletSuilban is)
3. Különböző nyugdíjrendszer: A magyar állami nyugdíjrendszer eltér az amerikaitól (és persze másoktól is, de mivel a FIRE alapjai amerikából jönnek ezt emelném ki), amit figyelembe kell venni a tervezésnél. Érdemes kihasználni persze a kedvezményes számlákat és átgondolni az embernek a nyugdíját! Ezt is részletezem a könyvemben, aminek az ingyenes fejezetét itt találod meg:
Részvénybefektetések szerepe a FIRE-ban
A részvénybefektetések kulcsfontosságúak lehetnek a FIRE célok elérésében, különösen Magyarországon, ahol az alacsony kamatkörnyezet miatt a hagyományos megtakarítási formák (pl. bankbetétek) nem nyújtanak megfelelő hozamot. Persze azt is szeretném hozzátenni, hogy egy tipikusan ingatlankedvelő nép lévén sokan nem részvényekből mennek nyugdíjban és ennek is megvannak a maga előnyei és hátrányai.
Most nézzük meg a részvénybefektetések előnyeit a FIRE szempontjából:
1. Magas hosszú távú hozampotenciál: Historikusan a részvények biztosították a legmagasabb hozamot (Amerikai statisztikák és persze ide lehet azonnal egy ellenérvet is tenni, hogy ki tudja miképp fog az USA gazdasága teljesíteni a következő évtizedekben).
2. Passzív jövedelemforrás: Az osztalékfizető részvények rendszeres jövedelmet biztosíthatnak.
3. Infláció elleni védelem: A részvények értéke általában lépést tart az inflációval, sőt, gyakran meghaladja azt ezáltal pedig a vagyonunk értéke növekszik.
4. Likviditás: A részvényeket szükség esetén könnyen készpénzre lehet váltani. Míg egy ingatlant nem tudunk csak egy picit eladni normális esetben.
Hogyan kezdj részvénybefektetésbe Magyarországon?
1. Oktatás: Mielőtt belevágnál, alaposan képezd magad. Az ÉletSuli pénzügyi oktatóklub kiváló forrás lehet ehhez. Részletes információkat találsz róla itt.
2. Brókerválasztás: Válassz megbízható, alacsony költségű brókert. Magyarországon több hazai és nemzetközi szolgáltató is elérhető, melyekről legújabb könyvemben részletesen beszámolok!
3. Stratégia kialakítása: Döntsd el, milyen típusú részvényekbe szeretnél fektetni (pl. növekedési, értékalapú, osztalékfizető vagy esetleg ETF-ekre adod a voksod ezeket kombinálva és biztonságok kialakítva).
4. Diverzifikáció: Ne tedd az összes tojást egy kosárba! Fektesd különböző szektorokba és földrajzi régiókba a pénzed.
5. Rendszeres befektetés: Alkalmazd a dollar cost averaging (DCA) stratégiát, azaz rendszeresen, kis összegekben fektess be, akár havonta.
6. Hosszú távú szemlélet: A FIRE szemlélet lényege a hosszú távú gondolkodás. Ne ess pánikba a rövid távú piaci ingadozások miatt. Te évtizedekben gondolkozol, nem napokban!
FIRE és részvénybefektetés kihívásai Magyarországon
1. Gazdasági bizonytalanság: A magyar gazdaság mérete és sajátosságai miatt érzékenyebb lehet a globális változásokra. Ezért nem érdemes a home country bias csapdába esned!
2. Korlátozott hazai részvénypiac: A Budapesti Értéktőzsde viszonylag kicsi, ami miatt sokan inkább külföldi piacok felé fordulnak ez abból a szempontból egyébként előnyös is egyben, hogy nem csak forint alapú kitettsége lesz az embernek.
3. Devizakockázat: A külföldi részvényekbe való befektetés devizakockázattal jár, amit kezelni kell. Persze ezzel előnyt is szerezhetünk, nem olyan rossz dolog a stabil M1-es valuta.
4. Adózás: A részvénybefektetésekből származó jövedelem adózása bonyolult lehet, érdemes szakember segítségét kérni és jól átgondolni az éves adóbevallásunkat! De tényleg ez legyen a legnagyobb gondunk az életben, hogy egy kis adót kell fizetni, amit amúgy sok esetben magyar adóalanyként egy TBSZ számlával el is tudunk kerülni! Erről is találsz részletes információt a könyvemben és az ÉletSuliban még egy gyakorlati útmutató is segít neked!
5. Kulturális akadályok: Magyarországon még nem annyira elterjedt a hosszú távú befektetési kultúra, ami megnehezítheti a FIRE célok követését, pontosabban szólva a legjobb követési alkalmazások nem elérhetők magyar nyelven és nem ránk tervezték őket, de erre való a jó öreg táblázatos megoldás, amit én is használok. (Videós útmutató az oldalon vagy a YouTube-on is van hozzá)
Tippek a sikeres FIRE stratégiához részvénybefektetésekkel, Magyarként:
1. Kezdd el korán: Minél korábban kezded el a pénzed befektetését, annál több időd van kihasználni a kamatos kamat erejét, ami csodákra képes, főleg a 20-as, 30-as éveidben! Sokkal hamarabb fogsz elmenni nyugdíjba akár 4-5 évvel korábbi kezdéssel! Nem érdemes halogatni még havi tízezrekkel sem!
2. Élj a magyar adókedvezményekkel: Használd ki a TBSZ (Tartós Befektetési Számla) és a NYESZ (Nyugdíj-előtakarékossági Számla) nyújtotta lehetőségeket. Persze vannak még más szuper kedvezmények is, amit megtanulsz alkalmazni és igazi deal-maker leszel néhány év múlva, ha komolyan veszed az anyagi szabadságodat!
3. Automatizáld a befektetéseidet: Állíts be rendszeres, automatikus befektetéseket akár ETF-ekbe, hogy ne kelljen minden hónapban manuálisan intézkedned. Ezt olyan egyszerűen meg lehet tenni manapság, mintha csak egy ruhát rendelnél a neten!
4. Folyamatosan képezd magad: A pénzügyi piacok állandóan változnak, fontos, hogy naprakész maradj. A Dolgozzanak helyettem a részvények! című könyv kiváló forrás lehet lerakni és megszilárdítani a pénzügyi alapokat. A Tantárgy neve: Élet című könyvem megismertetni veled több eszközosztályt, az embert és vállalkozási ötleteket is, valamint A takarékos milliomos képző megadja a motivációt és a miértet is az elinduláshoz!
5. Légy türelmes: A FIRE nem a gyors meggazdagodás receptje. Idő és kitartás kell hozzá, persze lehet gyorsítani, amit a Tantárgy neve: ÉLET-ből elsajátíthatsz.
6. Kövesd nyomon a kiadásaidat: A FIRE nem csak a befektetésekről szól, hanem a tudatos költekezésről is, így az első dolgok közé tartozik a havi budget létrehozása.
7. Építs több lábon álló portfóliót: A részvények mellett fontold meg más eszközosztályok (pl. ingatlan, kötvények) bevonását is a portfóliódba, de számos más dolgot is bemutatok neked az ÉletSuliban.
8. Találj támogató közösséget: Csatlakozz hozzánk az ÉletSuli Facebook csoportba, ahol hasonló gondolkodású emberekkel oszthatsz meg tapasztalatokat.
A FIRE életstílus Magyarországon
A FIRE nem csupán egy pénzügyi stratégia, hanem egy életstílus is. Magyarországon ez néhány sajátos formát ölthet:
1. Minimalizmus: Sok FIRE követő a minimalista életmódot választja, ami segít csökkenteni a kiadásokat, és elérni a már korábbi blogcikkemben említett Lean Fire elérését.
2. Földrajzi lehetőségek: Néhányan úgy döntenek, hogy kisebb, olcsóbb városokba esetleg tanyákra költöznek, ahol alacsonyabbak a megélhetési költségek.
3. Mellékállások és passzív jövedelemforrások: Sokan a fő munkájuk mellett egyéb jövedelemforrásokat is keresnek, például online vállalkozásokat indítanak vagy akár bedolgoznak jó angoltudással nemzetközi cégeknek otthonról online.
4. Önellátás: Egyesek a kiadások csökkentése érdekében bizonyos termékeket maguk állítanak elő. Elkezdenek kertészkedni és álltatokat tartani, ezzel az élelmiszerre kevesebbet költenek és egy vidéki életstílusra váltanak. Jómagam is hobbiból rengeteget kertészkedek, hiszen vegetáriánus vagyok és egy ideje rákaptam a befőzésre is, mint hobbi.
5. Közösségi gazdaság: A megosztáson alapuló szolgáltatások - például autómegosztás használata - is segíthetik csökkenteni a költségeket. Ezzel nem kell a gépjárművet fenntartani, ami ugyebár azt is jelenti, hogy csökkennek a havi kiadások és hamarabb elérhető vele az anyagi függetlenség.
A FIRE kritikái és kockázatai
Bár a FIRE mozgalom sok lelkes követőt vonz, fontos megemlíteni néhány kritikát és kockázatot is:
1. Túlzott megszorításokkal teli életstílus: Néhányan túlságosan lecsökkentik az életszínvonalukat, ami hosszú távon nem fenntartható és sok párkapcsolati panaszt vagy elégtelenséget is szül. Az életminőség lecsökkenésével ez igazából kontra effektív.
2. Rugalmatlanság: A szigorú megtakarítási tervek nem mindig tudnak alkalmazkodni az élet váratlan fordulataihoz. Mondjuk ha egy hónapban elromlik valami a háztartásban akár lelki problémákat is okozhat, hogy nem tudtuk mondjuk az adott pénzt jól bevett szokás szerint befektetni.
3. Társadalmi elszigetelődés veszélye: A túlzott spórolás társadalmi kapcsolatok elvesztéséhez vezethet, hiszen az ember nagyon sok mindenre nemet kell, hogy mondjon. Akár éttermi vacsorák, születésnapok, baráti kirándulások. Sok-sok mindenre lehet nemet mondani ezalatt a spórolás alatt és persze ez nem mindig kellemes élmény.
4. Pszichológiai nyomás: A FIRE célok követése jelentős stresszt okozhat, tehát hiába van pénzed, frusztrál a gondolat, hogy lassan haladsz, hogy többet kéne tegyél és a szociális elzártság erre rá tud erősíteni.
5. Piaci kockázatok: A részvénypiac volatilitása kockázatot jelent, különösen, ha valaki teljesen a befektetéseiből szeretne megélni és erre támaszkodni. Ezt csak idővel lehet megtanulni kezelni.
Következtetés:
A FIRE mozgalom és a részvénybefektetések kombinációja izgalmas lehetőséget kínál a pénzügyi függetlenség elérésére Magyarországon is. Bár vannak kihívások és kockázatok, megfelelő tervezéssel, oktatással és kitartással elérhető ez a cél is, mint bármi más az életben! Ne feledd, hogy a FIRE nem egy sportverseny, és nincs egyetlen helyes út, amit mindenki egyetemesen követhet. A cél az, hogy TE találd meg a számodra megfelelő egyensúlyt a megtakarítás, befektetés és az életminőség között.
És ami a legfontosabb: kezdd el a FIRE befektetői utadat minél hamarabb! Minden nap számít a pénzügyi függetlenség felé vezető úton.
Ha többet szeretnél tudni a részvénybefektetésekről és a pénzügyi függetlenségről, ne felejtsd el megnézni az ÉletSuli pénzügyi oktatóklubot és a "Dolgozzanak helyettem a részvények!" című könyvet. Ezek a források segíthetnek abban, hogy magabiztosan indulj el a FIRE felé vezető úton.
Comments