Szia kedves olvasóm! Ma a teljesen kedző befektetőknek írtam ezt a cikket, hogy valahogy kiigazodjanak a pénz világában és megtegyék az első részvénybefektetésüket, méghozzá biztonságosan!
Teljesen normális érzés ha egyszerre túl sok minden cakkompakk kezdőként a befektetések világában!
Felütöd a netet és mit látsz?
Rengeteg anyagot találsz az interneten és azt mondod magadnak: uram isten, hogyan fogok kiigazodni ezen a sok befektetési információn és hogyan fogom a pénzemet megfelelően befektetni anélkül, hogy hülyeséget csinálnék, elveszíteném az összes pénzemet, valaki átverne és rossz oldalra regisztrálnék fel ahol ellopják a pénzemet?
Tele van a világ hamis információkkal, a pénzünkre kiéhezett online csalókkal és persze ott van annak a tényezője is, hogy mi magunk csinálunk jóhiszeműen valami nagy baromságot vagy éppenséggel rossz befektetési eszközöket, nem kedvező helyzetben lévő és árfolyamú egyedi részvényeket veszünk egy bróker felületén. Ezek mind-mind okok arra, hogy nemet mondjuk a befektetéseknek és a hosszútávú anyagi biztonságnak. Ezért van az is, hogy sok kezdő befektető azt mondja, hogy ez túl bonyolult, nem érti a befektetéseket és jobb bele sem kezdeni.
De akkor kezdjünk is bele egy gyorstalpalóba, amiből az alapokat pár perc alatt elsajátítod. Hidd el, hogy itt csak a legszükségesebb gondolatokat szedtem össze, hogy enyhítsem ezt a nagy információs zajt ami a fejedben van!
Első lépés:
Fontos volna eldöntened, hogy mi a befektetési célod.
Ez valakinek lehet annyit jelent, hogy legyen egymillió forintja egyszer az életben egyben a bankszámláján, hogyha elveszítené a munkahelyét, akkor ne kelljen stersszes állapotban rohanni egy neki nem kedvező munkahelyre pénzt keresni,
másnak pedig azt, hogy két év alatt legyen egy kocsija önerőből és ne a bankszámláján pangjon a pénze addig, kapjon rá egy kis hozamot vagy egy lakás önerejére gyűjt néhány évig. Ezekre a célokra már érdemes egy kis energiát fordítani és nem a bankszámlán tartani a pénzt, hiszen addig kamatozhatna is, mondjuk állampapírokban.
Vannak ennél sokkal komolyabb kitűzhető anyagi célok is, mint a FIRE mozgalom, azaz a korai nyugdíjbamenetel a befektetett és felgyülemlett tőke által, mely egyszer csak helyet cserél az ember életében egy-két-három szorgalmas befektetési évtized után a munkából érkezett jövedelemmel. Ezt a legtöbb ember ma Magyarországon egy részvényportfólió segítségével éri el. (Több blogcikkem is van a FIRE mozgalomról, olvasd el őket bátran!)
Mit vásárolhatok?
Vásárolhatsz egyedi eszközöket, mint részvények, például a Telsa, Nvidia, McDonald's vagy egyéb ismert cégek résztulajdonosává válhatsz így, melyeknek van egy árfolyamnövekedése vagy csökkenése, amit számtanilag érezni fogsz. Illetve ezek az egyedi cégek fizetnek sok esetben osztalékot, amit megkapsz a számládra, elköltheted vagy újra befektetheted.
Vehetsz csomagokat, azaz ETF-eket, amikben több tíz, száz vagy akár ezer cég részvényét is megveheted egyszerre, egy gombnyomással. Ez azért jó neked, mert biztonságosabb, diverzifikáltabb befektetési portfóliót tudsz ez által létrehozni és nem kell egy cég egyedi teljesítményét nyomon követned. Ennek kettő alfajtája létezik, az egyik amikor az osztalékokat megkapod a brókerszámládra automatikusan kifizetve (distributed ETF) a másik amikor ezeket az osztalékokat az adott ETF-be azonnal visszafekteted, automatikusan (accumulated ETF).
Mit csináljak ha nem akarok pénzt sokáig befektetni?
Rövid távú megtakarítás esetén, ami 5 évnél rövidebb idő érdemes esetleg állampapírt vásárolni, mely a Magyar Államkincstár tehető meg. Ennek nincsenek költségei és adóvonzata! Kivéve ha az ember korábban kiveszi a pénzét, ami egy minimális büntetést von maga után.
A b verzió lehet persze rövidtávon a részvényvásárlás, mely nagyobb nyereséggel és rizikóval is járhat akár egy éves időtávon belül is! Viszont ennek vannak adókötelezettségei is nyereség esetében, nem úgy, mint a magyar állampapírnál.
Ugyan ez a hosszútávú vásárlás és részvénytartás is, csak ott nem veszi ki az ember a pénzét olyan hamar. Ebben az esetben is érdemes TBSZ számlát nyitnod adójogi szempontból!
Akkor most beszéljünk részletesen a TBSZ számláról, a magyarok adómentes kincséről! Pont, mint a gazdagoknak, ez egy legális út az adó nem megfizetéséhez! A TBSZ számla a tartós befektetési számla, amelyet egy brókercégen keresztül neked kell megnyitnod. Erről készítettem már videót az ÉletSuliban, hogy hogyan is működik a gyakorlatban, és bármikor segítségül hívhatod!
A TBSZ számla lényege az, hogy a számlán keletkezett hozamot – bizonyos feltételek mellett – adómentesen veheted fel! Magyarán, ha hajlandó vagy 5 évet várni, mielőtt kiveszed és visszautalod a pénzt a bankszámládra, akkor nem kell adót fizetned. Igen, jól hallod, a jelenlegi jogszabályok szerint ilyenkor minden téged illet! Nyilván, ha hosszú távú befektető vagy, akkor szinte adott, hogy öt évig be fogsz fektetni! Akkor pedig miért lennél a magad ellensége, és miért ne használnád ki?
Tételezzük fel, hogy egy évben befektetsz 5 millió forintot, majd keletkezik belőle 3 millió nyereséged 5 év alatt. Nagyon nem mindegy, hogy megtarthatod-e azt az extra 3 millió forintot, vagy adót kell erre az összegre fizetned az állambácsinak. Ugyanis, ha ez a nyereséget az úgynevezett normál értékpapírszámlán tartott befektetéseid hozama után keletkezik, és nem egy TBSZ számlán, akkor mindenképpen adóznod kell.
A brókerszámláidon (magyar és néhány külföldi szolgáltató) viszont lehetőséged van megtakarításaidat a normál értékpapírszámládról, mindössze néhány kattintással egy új, úgynevezett TBSZ számlára átvezetni, hogy akár teljes adómentességet is elérhess a befektetéseid után! Minden évben nyithatsz egy új TBSZ számlát, akár többet is, több szolgáltatónál. Tudod, mi ez? A gazdagsághoz vezető út, valamint adóoptimalizálás legális kereteken belül! TBSZ számlalehetőség – külföldi szolgáltatók esetében – az IB-nél (Interactive Brokers) 2023, míg a Lightyearnél 2024 óta létezik.
Most a jelenlegi szabályozásokról fogok beszélni, ami természetesen változhat a későbbiekben. A Tartós Befektetési Számla (TBSZ) egy a „normál” értékpapírszámláról indított, minimum 25.000 forint értékű átvezetéssel nyílik meg automatikusan. Ekkor veszi kezdetét a december 31-ig tartó gyűjtőév, mialatt megtakarításaidat be tudod fizetni számládra. Amennyiben külföldi szolgáltatónál nyitod ezt meg, és nem kérik a 25.000 forintot, akkor is be kell rá ennyit utalnod!
A gyűjtőév elmúlásával a TBSZ számládon lévő egyenlegből továbbra is vásárolhatsz, például értékpapírokat, vagy eladhatsz készleteidből, viszont a hozamok adókedvezményéért cserébe bizonyos ideig a számlán kell tartanod a megtakarításodat, tehát a TBSZ számláról a gyűjtőév utáni 5 évig semmit nem szabad kiutalnod, még akkor sem, ha el is adtad a pozícióidat! (A teljes adómentességért ezt kell tegyed, de bármikor feltörheted a gyakorlatban csak akkor más adózás vonatkozik rá!)
Ha a TBSZ számládon lévő összegből nem veszel ki idő előtt, akkor a gyűjtőévet követő 3. év végén történő pénzkivét esetén csupán 10%-os, kedvezményes adókulcs alapján kell fizetned a hozamok után, az 5. év végén pedig teljesen megszűnik az adófizetési kötelezettséged. Így fontos szempont a befektetéseid megtervezésénél, hogy nem szabad hozzányúlnod, és ha 4 évnél rövidebb időtávban gondolkozol, akkor is érdemes TBSZ számlát nyitnod, mert megspórolod vele a SZOCHÓT.
Megtakarításaidat természetesen korábban is kiveheted a számláról, viszont ekkor a kedvezmények nélküli, általános adózás vonatkozik a hozamokra, mégpedig az egész számlára, nem csak arra az összegre, amit betettél!
De hol tudom én ezt a sok pénzt összegyűjteni és biztonsággal befektetni?
Magyar brókeroldalakon, mint például az Erste Netbróker vagy nemzetközi felületeken, mint például az Interactive Brokers és a Lightyear. Ezek a szolgáltatók kínálnak jelenleg TBSZ számlát (Tartós befektetési számlát. Ebbe nincs semmi hókusz pókusz, ugyan olyan, mint egy rendes bróker számla, amit a brókered felületén majd nyitsz), amiből 5 év után adómentesen lehet pénzt kivenned magyar adóalanyként, ami sok pénznél igenis számít! Illetve azonnali adókedvezményekkel is jár ez a számlafajta mint azt már említettem, így ne legyints rá, hiszen ebben az esetben SZOCHO-t már nem kell fizetned! Három év után már csökkentett kamatadófizetés jár, 5 év után pedig adómentes a számlán a nyereséged.
Csak akkor nyissak TBSZ számlát ha 5 évvel tervezek?
Mint előbb írtam, azonnal megéri, de ha legalább ennyi idővel -5 évvel- érdemes egyet nyitni az adómentesség nevében mindenképpen, hiszen ezzel sok pénzt tudsz megspórolni. Ha nem kell a pénz 5 év múlva, akkor pedig tovább görgetheted az összeget. Ha külföldön élő magyar vagy, és esetleg hazajössz élni egyszer akkor is jár ez az adómentesség neked!
Hol érdemes bróker számlát nyitnom?
Szinte báhol lehet bróker számlát nyitnod (persze vannak kivételek és magyar állampolgárként nem lehet azért pár helyen számlát nyitni, például a Fidelity nem várja tárt karokkal a magyar befektetőket), sok magyar és nemzetközi oldal létezik ahol magyar állampolgárként számlát vezethetsz, viszont jelenleg két szolgáltató kínál nemzetközi brókerek közül TBSZ számlát, mely 2023-ban jött be a gyakorlatba, feltehetőleg a későbbiekben új szolgáltatók is engedik majd. Az egyik neve mint már említettem Interactive Brokers a másik pedig Lightyear. Mind a kettő szuper bróker és szolgáltató, viszont kezdetben talán a Lightyear a jobb megoldás, ha kis tőkével gondolkozol belevágni a folyamatba. A Lightyear számla vezetése jelenleg ingyenes (IB esetében van egy havi 2000 forintos díj) és az ETF vásárlásának sincsenek költségei, ellenben a magyar brókerek drágábbak, ami fontos lesz neked ha hosszútávon fektetsz be pénzt.
Mit kell nekem tennem ha nyitok egy külföldi TBSZ számlát?
A Lightyear vagy IB számlát le kell jelentsed 30 napon belül a NAV oldalán és minimum 25 ezer forint értékű a kezdő befektetési összeggel, amit rá kell helyezned.
Innentől kezdve minden nap foglalkoznom kell a pénzzel amit oda beteszek? Eladni és venni? Kereskedni?
Neked nem kell 5 percenként ránézned egy befektetési portfólióra, főleg ha ETF-eket veszel, sőt automatizálni is tudod a befektetéseid és minden hónapban egyszer elég ezzel foglalkozni akár, egy nap 5 perc alatt le lehet zongorázni a vásárlást. A vagyongyűjtés nem arról szól, hogy el kell adnod elhamarkodottan a befektetési eszközeidet, hanem ha havi szinten érkezik a jövedelmed, akkor azt folyamatosan és minél nagyobb arányban befektetni a szabad élet és a FIRE mozgalom nevében! Ha azt hiszed, hogy itt forex-ezned vagy tőzsdézned kell, akkor valószínűleg kevered a napi kereskedés (daytrading) fogalmát még a hosszútávú befektetésekkel és ezért hiszed azt, hogy mondjuk valami szörnyű történne ha nem nézel rá egy napig a befektetési portfóliódra és ezért élesben kell mindent figyelned, állandóan! De ez nincs így :-) Most talán egy két hete rá se néztem a befektetéseimre, és ez teljesen rendben van, mert felesleges idegesítenie magát az embernek a minden nap változó számokkal, amik értizedek múlva teljesen mást fognak mutatni, ha az ember ezzel a komoly döntéssel egyszer találkozik. Neked annyi a dolgod, hogy minden hónapban, mondjuk fektess be 50 ezer forintot, folyamatosan, éveken át. Persze minél nagyobb összegeket fektetsz be, annál hamarabb elérheted az anyagi szabadságot, melyről egyébként sokat tanulhatsz a Dolgozzanak helyettem a részvények című könyvemben!
Mire érdemes figyelnem, ha befektetővé válok?
A kiadásaidra és a bevételek növelésére. Nyilván a nincsből nem tudsz befektetni és vagyont gyarapítani. El kell gondolkozz a havi kiadásaidon, hol folyik ki a pénz a kezedből, mire költesz feleslegesen, impulzusvásárló vagy-e, nem csak le akarsz nyűgözni valakit egy új kocsival vagy nagyobb ingatlan megvásárlásával. Meg kell teremtened a tőkédet, amit tudatos odafigyelést igényel. Néhány jól célzott lépéssel és döntéssel könnyedén lehet százezreket spórolni havonta, ha eddig csak úgy két kézzel szórtad a pénzt a mindennapokban és nem maradt semmi hónap végére. Ehhez kezdésképpen használd kérlek a pénzügyi bevétel-kiadás tervezőmet, amely megmutatja a szokásaidat és a hol rontod el a pénzügyeidet kérdést tisztába teszi. Emellett érdemes elgondolkoznod azon, hogy miképp tudod növelni a bevételedet, fizetésemelést kérni, munkahelyet váltani, költözni esetleg, online állást találni, belekezdeni valamilyen mellékállásba, árakat emelni vállalkozóként, több ügyfelet szerezni.
Tudsz nekem valamilyen online tananyagot ajánlani a részvénybefektetésekről?
Teljesen kedőként mindenképpen meg szeretnélek invitálni az ÉletSuli Klub-ba, ahol érthető anyagokkal felhozlak otthoni tanulással, online videókkal egy befektetéseket megértő szintre 2-3 hónap alatt magabiztos szintre pedig egy fél év alatt gyakorlati anyagokkal, útmutatókkal. Tapasztalatok alapján ennyi idő kell, amíg valaki feldolgozza az eddigi rengeteg tananyagot, amit már 2022 Novembere óta folyamatosan osztok meg a tanítványokkal az ÉletSuliban! Nézd meg mi az az ÉletSuli itt.
Létezik szakirodalom ami meggyorsítja a befektetési utamat és egy komplett átfogó befektetési és részvénypiaci könyvként a segítségemre lesz?
A könyvem a témában, ahol részletes magyarázatokat találsz és kitérek a befektetői élethelyzetekre is benne valamint az adózásra is a sok más információ mellett az a Dolgozzanak helyettem a részvények! Emellett ha nagyon kezdő vagy érdemes először a pénzed ésszerű felhasználásáról tanulnod és megteremtened a mibőlt, ezt a filozófiát egy könnyed könyvben A takarékos milliomos képzőben sajátíthatod mindet el. Ha nem csak a részvények érdekelnek, hanem a munkád megváltoztatása és sok befektetési lehetőség átfogó ismerete, akkor pedig a Tantárgy neve: élet! című könyvemet is érdemes elolvasnod. Ezzel a három könyvvel egy teljes befektetési és befektetői látásmódot elsajátíthatsz, ami mégsem erőltet rád egy világnézetet, hanem enged neked dönteni arról, hogy hova húz a szíved és melyik neked a ledigeálisabb befektetés az élethelyzetedet is figyelembe véve.
A könyvek kezdő szinttől haladóig ajánlott szakirodalmak, melyeket megtalálsz a weboldalamon fizikális könyv és e-book formájában is:
Comments