Van egy rossz hírem: nem lesznek pont ugyanazok az eredményeid, mint nekem, nekem meg azok nem, amik neked a piacokon, illetve a befektetési folyamataid során! Még akkor sem, ha ugyanazokat az eszközöket veszed meg, mint én, ha elárulnám persze, hogy pontosan mim van! A jó hírem pedig az, hogy pontosan ugyanúgy megvan az esélyed neked is jobb befektetővé válni, mint nekem, attól függetlenül, hogy kevesebb szaktudással rendelkezel! Létezik ugyanis az úgynevezett vakmajom-teória, amivel nem kívánlak részletesebben untatni ebben a könyvben, mert túl sok szakirodalom fejti ki. Nagyjából annyi a lényege, hogy egy majom egy dartssal eltalál egy táblán x darab részvényt, és felülteljesíti a profikat ezzel a teoretikus befektetési választással. Hiszen egy profi sokszor túlagyal mindent, túl tapasztalt, és nem teljesíti felül a piacot a túl racionális, és esetlegesen nemleges választásával, félelmével, míg a majom csak dob egyet. Miképpen lehet egy profit lebirkózni a piacokon? Ez tényleg lehetséges lenne? Igen, te is ugyanúgy képes vagy erre egy szerencsés forgatókönyv szerint! Itt mindig érdemes ugyanis forgatókönyvekben, stratégiákban és statisztikákban gondolkozni, de erről majd később! Nagy lutri sajnos a befektetési alapkezelés, és nem feltétlenül a legjobb és legügyesebb szakemberek lesznek a legsikeresebbek. Vannak persze szuper jó alapkezelők, de nem mindenhol a legélesebb kést ültetik oda a fiókból!
Ezt a pénzügyi könyvet a néplélek is nagyban formálta, hiszen sok ember, aki befektetőnek vallja magát, segített a könyv megírása előtt egy kérdőív kitöltésével, melyben betekintést nyerhettem a szokásaikba, hozzáállásukba, sőt, a félelmeikre is ráláthattam szakemberként. Az egyik kedvenc mintázatom az volt a megkérdezettek között, hogy minél több az ideje, és minél nagyobb tőkét halmoz fel valaki, annál kevesebbet foglalkozik a befektetéseivel, és ez tényleg a siker egyik gyakori kulcsa: ne agyald szét magad a tőkebefektetések, vagy bármilyen fajta vagyongyűjtési folyamat alatt! Nyilván nem orosz rulettezel, hanem befektetsz, és ezzel nem árt tisztában lenni!
Élj, érezd jól magad, költs racionálisan, légy aktív, és próbáld ki, hogy milyen az, ha nem dolgozol, vagy milyen az álmaid kis vállalkozását elindítani, mondjuk online!
A kérdőív, amit sokan kitöltöttek a könyv előtti felmérésemnél, segített megalkotni a könyvem tartalomjegyzékét és tematikáját is, és így olyan anyagokat tudtam összeválogatni, amelyek több embert is érdekelhetnek a befektetési úton, és nekem esetleg eszembe sem jutott volna, mert számomra egyértelmű volt! Bevallom, meglepődöm azon, hogy olyan emberek, akiknek amúgy nem sok mindenük van, attól félnek, hogy mindenüket elveszítik! Sokszor a majdnem semmit! Pár ezer dolláros befektetési portfólióval remeg néhányak keze, (angolul „weak hands”-nek nevezik ezt a jelenséget, és ha azt hallod, remeg valaki keze, az azt jelenti nagyjából, hogy eladja a befektetéseit a pénzveszteségtől félve, és általában ezek az emberek ezzel a lépéssel nagyobb anyagi kárt okoznak maguknak, mintha semmit sem csináltak volna) és néhány ebéd árát nagy pénznek élik meg!
Rájuk még így is nagymértékben hat a befektetés pszichológiája, holott nem sok vesztenivalójuk van. Napi szinten 10-szer néznek rá a portfóliójukra. Én is pont ezt tettem, amikor nekiindultam, ez egy ilyen dolog. Lehet, hogy csak az újdonság ereje hajt, de erről a szokásról, és a pénzügyi önhergelésről le kell szokni! Közben egy-két lépéssel pedig olyan költségek mellett fektetnek be, ami nonszensz, és észre sem veszik!
Ez valahol egy természetes evolúció, amin keresztül kell esni, hogy megtapasztald, hogy nem fog eltűnni másnapra a pénzed, illetve hogy érezd, milyen az, amikor ingadozik a portfóliód értéke. Ez azért is lehet, mert mindenki csak a technikai paraméterekre helyez hangsúlyt a befektetések pszihológiája helyett. A befektetési pszcihológiában való fejlődésben a gazdasági ismeretek segíthetnek megérteni, hogy mi történik a világban.
Fő céljaim közé tartozik, hogy megtanítsalak úgy befektetni, hogy ne félj, és a lehető legkedvezőbb költségek mellett tedd meg ezt! |
A világon az egyik legnehezebb dolog bármibe belekezdeni, főleg ha az a pénzről szól! Sokaknak nehezére esik regisztrálni egy befektetési alkalmazásra, és megtenni a lépéseket ennek irányába, mert túl bonyolultnak tűnik a folyamat, és hosszú a tanulási görbe, amivel számolni kell, mire az ember profivá válik. Ha kimondom magyarul azt a szót, hogy tőzsde, megrémülnek az emberek, összerezzennek, mint a nyárfalevél. Elkezdenek teóriákat gyártani, mert valami misztikus dolgot képzelnek el mögötte, ami csak a piros és a zöld, gyorsan változó árfolyamokról (chartokról) szól. A valóságban ennél sokkal egyszerűbben is lehet pénzügyi eszközöket venni, tartani, és eladni egy bróker oldalon. Sőt, az egyik legnagyobb befektetői hiba maga az árfolyam, pontosabban a múltbeli árfolyam levetítése a jövőre nézve. Csalóka dolog, hiú ábránd! Ez nem olyan, mint az, hogy aki megtanult biciklizni régen, az most jobban fog tudni biciklizni, és magasabb dombra tud feltekerni! Itt ilyen nincs!
Van kedved tovább olvasni? Akkor itt tudod megrendelni a könyvet!
Comments