Mi történt: Az aktívan kezelt ETF-ek összege közel áll ahhoz, hogy átlépje az 1 billió dolláros kezelt vagyonértéket
Közelmúltbeli fejlemény: Bár az aktívan kezelt ETF-ek 2006 óta léteznek, csak az elmúlt években emelkedtek niche témából a befektetési ipar növekedésének motorjává, amit nem érdemes szó nélkül hagynunk!
Aktívan kezelt ETF-ek közelítenek az 1 billió dolláros mérföldkőhöz. Mutatom dióhéjban, hogy mit kell tudnod:
Az aktívan kezelt ETF-ek mérete 974 milliárd dollárra nőtt 2024 júliusára.
Ez drámai növekedést jelent: 2018-ban még csak 100 milliárd dollár volt.
A 2019-es amerikai szabályozási változások felgyorsították a folyamatokat.
Az aktív ETF-ek vagyona évi 48%-os összetett növekedési ütemmel bővül. (Hatalmas szám)
Globálisan az aktív ETF-ek száma megnégyszereződött 2761-re.
Szakértők szerint ez még csak a kezdet, további növekedés várható ezen a téren.
Az aktív ETF-ek még így is mindig csak töredékét teszik ki a hagyományos befektetési alapok piacának.
Az USA-ban adóelőnyök miatt népszerűbbek az ETF-ek.
Globálisan egyre több ország lazít a szabályozáson, lehetővé téve az aktív ETF-eket.
Nagy cégek belépése segítette az elfogadottságot. (JPMorgan, Fidelity, BlackRock)
Az opciós stratégiák és szisztematikus megközelítések voltak eddig a legsikeresebbek.
A hagyományos részvényvásárlók lassabban fogadják el az ETF-eket.
Az aktív ETF-ek általában olcsóbbak, mint a hagyományos befektetési alapok.
Kérdéses, hogy ez jó-e az alapkezelőknek (alacsonyabb díjak) és a befektetőknek (indexkövető ETF-ek olcsóbbak lehetnek).
Az alacsonyabb díjak miatt az aktív ETF-eknek nagyobb esélyük van felülmúlni az indexeket, mint a drágább hagyományos alapoknak.
ETF, mi az? Az Exchange Traded Funds (tőzsdén kereskedett alapok) vállalatok részvényeit csomagolják – a befektetők számára ez azt jelenti: aki ETF-et vásárol, az mögötte lévő részvényértékek gyűjteményét vásárolja
A klasszikus – Passzív ETF: Megpróbálják leképezni a piacot – azaz: egy DAX ETF tartalmazza az összes DAX részvényt, relatív méretük szerint súlyozva
Aktív ETF-ek: - ki gondolta volna - aktívan kezelik őket alapkezelők, akik célzott vételekkel és eladásokkal próbálják felülmúlni a piacot
Befektetési alapok: A hagyományos "befektetési alapok" hasonlóan működnek, mint az aktív ETF-ek, de kevésbé rugalmasak, mivel csak naponta egyszer értékelhetők és kereskedhetők – az aktív kezelést természetesen árban is kompenzálni kell, ezért a költségek a befektetési alapoknál > Aktív ETF-ek > Passzív ETF-ek
Ez még csak a kezdet: Az iparági szakértők hatalmas növekedési potenciált látnak - a CAGR végül is 48%. Az aktív ETF-ek iránti megnövekedett kereslet miatt a befektetési alapok ugyanakkor teret veszítenek, alkalmazkodniuk kell, vagy kockáztatják, hogy lemaradnak
A szabályozás számít: Világszerte egyre több ország lazítja az aktívan kezelt ETF-ekre vonatkozó előírásait - köztük Franciaország, Tajvan és Dél-Afrika
Miért fontos ez: Minél több ETF-et vásárolnak, annál több vállalati részesedés kerül az ETF-szolgáltatókhoz (azaz: Blackrock & Vanguard)
A probléma: Ott egy kis csoport befektetési menedzser kezeli a részesedéseket – és ezáltal részvényesként a vállalatirányítási jogokat is (nem az ETF-vásárlók)
Ez azt jelenti: Ezáltal egy kis csoport befektetési menedzser befolyásolja a nagyvállalatok napirendjét – és nem több ezer kisrészvényes
Ismerik egymást: És statisztikailag az alapkezelők inkább egyetértenek az igazgatósági döntésekkel, mintsem megkérdőjeleznék azokat
Dióhéjban: Talán minden hatékonyabb és kényelmesebb a vállalatok számára – de nem egészen ez a vállalatirányítás lényege
ETF-ek: A modern befektetés svájci bicskái (ETF alapismeretek)
Képzeljük el, hogy az ETF-ek (tőzsdén kereskedett alapok) olyan pénzügyi svájci bicskák, amelyek sokféle befektetési eszközt tartalmaznak egy csomagban. Az 1990-es évek óta léteznek, és mára szinte minden elképzelhető piaci szegmenst lefednek.
De mi a különbség az aktív és passzív ETF-ek között, és miért olyan izgalmas ez a téma mostanában?
Passzív ETF-ek: A "lusta zsenik" módszere
A passzív ETF-ek olyanok, mintha egy előre összeállított bevásárlólistával mennénk a boltba. Ezek egyszerűen lemásolnak egy piaci indexet, például az S&P 500-at vagy a BUX-ot. Nem próbálnak okoskodni vagy trükközni - csak veszik azt, ami az indexben van, ugyanolyan arányban.
Előnyök:
Alacsony költségek: Mivel nincs aktív menedzselés, a díjak nagyon alacsonyak.
Átláthatóság: Mindig tudod, mi van benne, hiszen követi az indexet.
Kiszámíthatóság: Az index teljesítményét kapod, se többet, se kevesebbet.
Hátrányok:
Nincs esély kiemelkedő teljesítményre: Nem fogod "megverni a piacot".
Követi a piac minden ingadozását: Ha zuhan a piac, zuhan az ETF is.
Aktív ETF-ek: A "kreatív séfek" a pénzügyi konyhában
Az aktív ETF-ek olyanok, mintha egy mesterszakács válogatná össze a hozzávalókat a piacon. Van egy menedzser vagy csapat, aki aktívan dönt arról, mit vegyen és adjon el az alapban. (Legalábbis ez lenne a cél és a feltételezésünk, a gyakorlat persze lehet más is és nem biztos verik a passzív ETF-eket)
Előnyök:
Lehetőség a piac túlszárnyalására: Ügyes menedzseléssel magasabb hozamot érhetsz el.
Rugalmasság: Gyorsan reagálhatnak a piaci változásokra.
Szakértelem: Profi befektetők kezelik a pénzed.
Hátrányok:
Magasabb költségek: Az aktív kezelés többe kerül.
Nagyobb kockázat: Ha rossz döntéseket hoznak, alulteljesíthetnek a piaccal szemben.
Kevésbé átlátható: Nem mindig tudod pontosan, mi van az ETF-ben.
Miért lett hirtelen olyan népszerű az aktív ETF?
Szabályozási változások: 2019-ben az USA-ban engedélyezték a nem teljesen átlátható aktív ETF-eket.
Költséghatékonyság: Bár drágábbak, mint a passzív társaik, még mindig olcsóbbak, mint a hagyományos befektetési alapok.
Rugalmasság: Napközben is lehet velük kereskedni, akár egy részvénnyel.
Innovatív stratégiák: Például olyan ETF-ek, amelyek csökkentik a kockázatot opciókkal.
Az aktív vs. passzív ETF vita
A Morningstar szerint a legtöbb aktívan kezelt alap nem tudja felülmúlni a passzív társait, különösen hosszú távon. De ez nem jelenti azt, hogy az aktív ETF-ek hasztalanok lennének.
Mikor érdemes aktív ETF-et választani?
Ha speciális piaci szegmensbe akarsz befektetni, ahol az aktív kezelés hozzáadott értéket jelenthet.
Ha hiszel egy adott menedzser vagy stratégia képességeiben.
Ha rugalmasabb befektetési megközelítést keresel.
Mikor jobb a passzív ETF?
Ha hosszú távra fektetsz be, és nem akarsz sokat foglalkozni a portfólióddal.
Ha alacsony költségeket szeretnél.
Ha egy teljes piacot vagy szektort akarsz lefedni.
Nincs egyértelmű győztes az aktív vs. passzív vitában. Mindkettőnek megvan a helye egy jól diverzifikált portfólióban. A passzív ETF-ek adhatják az alapot, míg az aktívak egy kis extra löketet - ha jól választunk.
Ne feledjük: A pénzügyi világban nincs egyetlen tökéletes megoldás. Az okos befektető az, aki megérti a lehetőségeit, és tudatosan választ közülük! Mielőtt bármibe befektetnél, olvasd el alaposan a tájékoztatót (prospektus), és ha szükséges, kérj szakértői tanácsot!
Most pedig jöjjön a cikk tartalmilag haladóbb része:
Az aktívan kezelt ETF-ek jelenleg aránytalanul nagy részét teszik ki az összes ETF-indításnak, tőkebeáramlásnak és híradásnak. A 2024-es Morningstar Befektetési Konferencián három iparági veterán beszélt egy panelbeszélgetésen arról, hogy ezek az alapok hogyan változtatják meg a befektetési környezetet. A panelbeszélgetés résztvevői olyan cégeket képviseltek, amelyek különböző mértékben fogadták el az ETF-eket. A spektrum egyik végén Nicole Hunter, a Dimensional Fund Advisors tőkepiaci vezetője állt. 2021-ben a DFA közel 30 milliárd dollár értékű befektetési alapját alakította át ETF-ekké, és még többet indított. Jelenleg több mint 140 milliárd dollár vagyont kezel 38 aktív ETF-en keresztül. Középen Jodi Love, a T. Rowe Price vezető portfóliómenedzsere állt, amely 15 ETF-fel rendelkezik, összesen több mint 4 milliárd dollár értékben. Az óvatosabb oldalon az MFS Investment Management állt, amelyet Michael Keenan, az országos számlák vezető ügyvezető igazgatója képviselt. Az MFS (amely 100 évvel ezelőtt hozta létre az első befektetési alapot) idén nyújtotta be kérelmét az első öt ETF-jének elindítására.
Az aktívan kezelt tőzsdén kereskedett alapok (ETF-ek) közel állnak ahhoz, hogy elérjék az 1 billió dolláros vagyonértéket, ami megerősíti a drámai átalakulást egy elfelejtett hátsó udvarból a globális iparági növekedés kulcsfontosságú hajtóerejévé. Ezek az eszközök, amelyek olcsóbb alternatívát kínálnak az indexeket felülmúlni próbáló befektetési alapoknak, július végére 974 milliárd dolláros vagyont értek el az ETFGI tanácsadó cég adatai szerint. A nyereségek az aktív ETF-ek éles növekedését jelzik az elmúlt években, amelyek legalább 2006 óta léteznek, de 2018-ig tartott, mire elérték a 100 milliárd dolláros vagyont az ETFGI adatai szerint.
A 2019-es amerikai szabályozási változások után, amelyek felgyorsították a folyamatokat, az aktív ETF-ek vagyona 48 százalékos összetett éves növekedési ütemmel bővült. Globálisan az aktív ETF-ek száma több mint megnégyszereződött 2761-re ugyanebben az időszakban. Néhányan úgy vélik, hogy ez még csak a kezdet. "A növekedés korai szakaszában vagyunk," mondta Todd Rosenbluth, a TMX VettaFi tanácsadó cég kutatási vezetője." Az ETF iparág tovább fog növekedni, és az aktív ETF-ek gyorsabb ütemben fognak növekedni, mert újabbak" Rosenbluth hozzátette: "Vannak aktív [befektetési alap] kezelőink, akik a legjobbjaikat és legokosabbjaikat küldik a terepre, és marketing erőfeszítéseiket arra fordítják, hogy ott találkozzanak a befektetőkkel, ahol vannak, ami az ETF tér."
Az aktív ETF iparág még mindig csak töredéke a befektetési alapok megfelelőjének: csak az USA-ban a hosszú távú aktívan kezelt befektetési alapok 13,8 billió dollárnyi vagyont kezeltek 2023 végén a Investment Company Institute szerint.
Az irány azonban egyértelmű, különösen az USA-ban (Na mi van ott? Rengeteg befektető!!!!), ahol az ETF-ek adóelőnyöket élveznek a befektetési alapokkal szemben. Csak az aktívan kezelt részvény befektetési alapok több mint 2,5 milliárd dolláros nettó kiáramlást szenvedtek el az USA-ban az elmúlt évtizedben az ICI szerint. Ezzel szemben az USA-ban jegyzett aktív ETF-ek rekord 27,9 milliárd dolláros beáramlást vonzottak júliusban, miután korábban januárban és márciusban állítottak fel csúcsot a Morningstar szerint.
Globálisan az aktív ETF-ek rekord 22,4 százalékos részesedést szereztek a 665 milliárd dolláros nettó beáramlásból az összes ETF-be 2024 első felében a BlackRock szerint, ami az ETF-indítások 41 százalékát tette ki ugyanebben az időszakban.
A mozgás azt követően jött, hogy néhány országban megváltoztatták a szabályozást, amely korábban csak az indexkövető ETF-eket engedélyezte.
"Az egyik globális kihívás az volt, hogy sok szabályozó úgy írta meg a szabályozást, feltételezve, hogy az ETF-ek és az indexkövető alapok szinonimák. Meg kellett változtatniuk a szabályozást, hogy lehetővé tegyék az aktív ETF-eket," mondta Deborah Fuhr, az ETFGI alapítója.
Változtatásokat vezettek be Dél-Afrikában, Japánban és Szingapúrban. Franciaország áprilisban adott zöld utat az aktív ETF-ek tőzsdei jegyzésére, míg Tajvanban jövőre várhatóak az első ilyen eszközök egy közelmúltbeli szabályváltozást követően. Fuhr szerint a befektetők elfogadását segítette a JPMorgan, Fidelity és BlackRock megjelenése aktív ETF -eket kínálva.
Ezeknek az iparági nagyágyúknak nagy értékesítési és marketing csapataik vannak, hogy segítsék a forgalmazási megállapodások biztosítását befektetési platformokon keresztül.
Fuhr szerint a szabályozás továbbra is kulcsfontosságú abban, hogy milyen gyorsan folytatódik az aktív ETF-ek növekedése. Alapok hulláma kérvényezte az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletnél (SEC) az engedélyt az ETF mint részvényosztály struktúra lemásolására, amely segítette a Vanguard gyors terjeszkedését, és amelynek szabadalma most lejárt.
Ezek közül a kérelmek közül eddig egyet sem hagytak jóvá, és még a Vanguard is csak az indexalapokra kapott zöld utat. Azonban Fuhr szerint "ha ez a modell elérhető lenne az aktív ETF-ek számára, jelentős növekedést látnánk".
Egy fogós kérdés, hogy az aktív ETF-ek növekedése jó-e az alapkezelői iparágnak, tekintettel az alacsonyabb díjakra. Ennek ellenére Rosenbluth úgy vélte, hogy az alapkezelőknek nincs más választásuk, mint ETF-eket indítani.
"Az eszközkezelők valószínűleg némi bevételcsökkenést fognak tapasztalni ennek eredményeként, nem azért, mert belépnek az ETF térbe, hanem azért, mert a befektetők elfogadják az ETF-eket. Jobb számukra, ha versenyeznek az ETF iparágban, mintha megpróbálnának harcolni ellene drágább befektetési alapokkal, amelyektől a befektetők elfordulnak," érvelt.
Egy másik kérdés, hogy ez jó-e a befektetőknek, tekintettel arra, hogy lehet, hogy jobban járnának olcsó index ETF-ek vásárlásával, ahelyett, hogy a marketing hatására az aktív ETF-ek felé hajlanának.
Fuhr megjegyezte, hogy az ETF világban lévő alacsonyabb díjak legalább több esélyt adnak az aktív kezelőknek arra, hogy felülmúlják az alapul szolgáló indexeket, mint amit egy drágább befektetési alap adna.
Rosenbluth egyetértett ezzel. "Az adatok egyértelműek: nehéz az aktív kezelőknek következetesen felülmúlni egy index alapú megközelítést," mondta. "De néhány ezek közül az alapok közül felül fog teljesíteni, és ugyanúgy néhány befektető inkább megpróbál felülteljesíteni, és egy alacsonyabb adózású, költséghatékonyabb ETF struktúra használata jobban fogja segíteni őket ebben.
Hunter azt is megemlítette, hogy bár az aktív ETF-ek aránytalanul nagy részét teszik ki az indításoknak, ugyanúgy aránytalanul nagy részét adják a zárolásoknak is. Tavaly több mint 100 aktív ETF szűnt meg, ami az összes ETF-zárás 43%-át tette ki.
Adók és az ETF-ek
Az ETF-ek egyik fő előnye az adóhatékonyságuk. Ezeknél az alapoknál a részvények létrehozásának és visszaváltásának folyamatában értékpapírok cserélnek gazdát készpénz helyett, így elhalasztják a tőkenyereség-adót. Hunter elmagyarázta, hogy a DFA által ETF-ekké alakított alapok már eredetileg is az adóhatékonyságra összpontosítottak, így ezekben az esetekben különösen észszerű volt az átalakítás.
Transzparencia az ETF-ek világában?
A panel megvitatta a transzparens és a félig transzparens ETF-ek összehasonlító előnyeit. Ez utóbbiak ritkábban jelentik be a portfoliójukat, hasonlóan a hagyományos befektetési alapokhoz. A DFA összes ETF-je átlátható, Hunter magyarázata szerint: "Az átláthatóság jól illett hozzánk; mi nem hagyományos részvénykiválasztást végzünk."
Love megemlítette, hogy a T. Rowe 10 aktív részvény ETF-je közül öt teljesen átlátható, míg a másik öt, amelyek meglévő befektetési alap stratégiák klónjai, félig átláthatóak. A klónozott alapokat félig átláthatóvá tették, hogy segítsék megvédeni a befektetési alap stratégiákat. Az aggodalom az, hogy a kereskedők megnézik, mit csinálnak az alapok, és lemásolják a stratégiáikat, potenciálisan megnehezítve a kereskedések végrehajtását - ezt a folyamatot "frontrunning"-nak nevezik. Hozzátette: "Nincs adatunk arról, hogy bármilyen problémánk lett volna a frontrunninggal az alap befektetési stratégiáinknál az átlátható aktív ETF-ekben." Hunter elmondta, hogy a piac még a félig átlátható ETF-ek korai szakaszában van, és néhány szabályozási kérdés még hátráltatja a szélesebb körű elterjedést.
Mindhárom paneltag egyetértett abban, hogy bár az ETF-ek elterjedése erős, a hagyományos befektetési alapok nem tűnnek el. Keenan azt mondta: "25 éve vagyok ebben az üzletágban, és minden évben hallottam, hogy ez lesz a vég." Folytatta azzal, hogy "meglehetősen közömbös azzal kapcsolatban, hogyan fogyasztják az emberek [a termékeinket]."
Érdekel a befektetések világa? Akkor ne habozz és rendeld meg a könyvem a részvénypiaci befektetésekről:
Valamint csatlakozz az ÉletSuli befektetői oktatóklubhoz:
Forrás:
コメント